BG | EN | RU |

На вниманието на мед. специалисти

Относно употреба на Trimetazidine

Пряко съобщение до медицинските специалисти относно ограничаване показанията на триметазидин-съдържащите лекарствени продукти.

Относно употреба на Ketoprofen

Комитетът за лекарствени продукти за хуманна употреба (СHМР) към Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) проведе научен преглед на кетопрофен ...

Относно употреба на Nimesulide

С оглед намаляване на риска от чернодробни увреждания по време на лечение с нимезулид за системно приложение вече бяха въведени ...
Относно употребата на Diclofenac

Относно нови противопоказания и предупреждения при употреба на диклофенак, след общоевропейска оценка на сърдечно-съдовия риск
Acetylin (Ацетилин 500 мг.)


Използва се за симптоматично лечение на простудни заболявания, съпроводени с температура...


АЦЕТИЛИН табл. 500 мг. * 20


Ацетилин®  съдържа активно вещество ацетилсалицилова киселина, която принадлежи към група лекарства, наречени аналгетици и антипиретици (обезболяващи и понижаващи телесната температура). Използва се за симптоматично лечение на простудни заболявания, съпроводени с температура; повлияване на слаби до умерени болки при невралгии, зъбобол, главоболие, мигрена; като противовъзпалително средство при ревматоиден полиартрит и други ставни заболявания, неврити, полиневрити; в ниски дози като противосъсирващо средство за профилактика на сърдечен инфаркт и мозъчен инсулт, при рискови пациенти и при слединфарктни състояния; профилактика на следоперативни тромбози.



ЛИСТОВКА: ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
АЦЕТИЛИН 500 мг таблетки
ацетилсалицилова киселина

Прочетете внимателно цялата листовка, тъй като тя съдържа важна за Вас информация.
Това лекарство се отпуска без лекарско предписание. Въпреки това, за да получите най-добри резултати от лечението, Вие трябва внимателно да спазвате инструкциите за употреба на лекарствения продукт.
• Запазете тази листовка. Може да се наложи да я прочетете отново.
• Ако се нуждаете от допълнителна информация или съвет, попитайте Вашия фармацевт.
• Вие трябва да потърсите лекарска помощ, в случай че Вашите симптоми се влошават или не се подобряват.
• Ако някоя от нежеланите лекарствени реакции стане сериозна или забележите други, неописани в тази листовка нежелани реакции, моля уведомете Вашия лекар или фармацевт.

В тази листовка:

1. Какво представлява Ацетилин и за какво се използва
2. Преди да приемете Ацетилин
3. Как да приемате Ацетилин
4. Възможни нежелани реакции
5. Как да съхранявате Ацетилин
6. Допълнителна информация

1. КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА АЦЕТИЛИН И ЗА КАКВО СЕ ИЗПОЛЗВА
Ацетилин съдържа активно вещество ацетилсалицилова киселина, която принадлежи към група лекарства, наречени аналгетици и антипиретици (обезболяващи и понижаващи телесната температура). Използва се за симптоматично лечение на простудни заболявания, съпроводени с температура; повлияване на слаби до умерени болки при невралгии, зъбобол, главоболие, мигрена; като противовъзпалително средство при ревматоиден полиартрит и други ставни заболявания, неврити, полиневрити; в ниски дози като противосъсирващо средство за профилактика на сърдечен инфаркт и мозъчен инсулт, при рискови пациенти и при слединфарктни състояния; профилактика на следоперативни тромбози.

2. ПРЕДИ ДА ПРИЕМЕТЕ АЦЕТИЛИН

Не приемайте Ацетилин
• ако сте алергични (свръхчувствителни) към ацетилсалицилова киселина или към някоя от останалите съставки на продукта.
• ако имате стомашна или дуоденална язва;
• ако имате предразположеност към кървене, намален брой тромбоцити в кръвта (тромбоцитопения), нарушения на кръвосъсирването (хемофилия);
• ако имате тежко нарушение на бъбречната функция и повишено количеството на оксалатите в урината (оксалурия); Ацетилин не се прилага при деца под 12-годишна възраст.
Обърнете специално внимание при употребата на Ацетилин
• Ацетилин не трябва да се приема дълго време или във високи дози без лекарско предписание. При продължителна употреба да се контролира кръвното налягане и бъбречната функция.
• при лечение с ацетилсалицилова киселина се повишава риска от стомашно кървене, поради което е необходимо да се следи за скрити кръвоизливи от стомашно-чревния тракт.
• въпреки че не е доказана причинно-следствена връзка между синдрома на Рей (продължително повръщане или нарушение на съзнанието може да бъде симптом на синдрома на Рей) и лечението с ацетилсалицилова киселина, тя се прилага при деца само по лекарско предписание]
• ако имате известна свръхчувствителност към други противовъзпалителни или болкоуспокояващи средства (индометацин, диклофенак и др.);
• ако страдате от бронхиална астма;
• ако сте с глюкозо-6-фосфатна недостатъчност (генетично обусловен ензимен дефект), който може да е причина за развитие на хемолитична анемия (намаляване броя на червените кръвни клетки, което може да доведе до бледост или пожълтяване на кожата, слабост или задух);
• ако имате стомашно-чревно заболяване (напр. гастрит);
• ако имате придружаващи бъбречни и/или чернодробни заболявания.
Прием на други лекарства:
Моля информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате или наскоро сте приемали други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта. Едновременното приложение на Ацетилин с други лекарства може да доведе до засилване или отслабване на ефекта им. Лечението с Ацетилин може да се повлияе от приема на следните лекарства: антикоагуланти и антитромботични (противосъсирващи - производни на кумарина, хепарин, дипиридамол, сулфинпиразон), други противовъзпалителни и обезболяващи лекарства, антидиабетни (сулфанилурейни продукти), дигоксин, барбитурати и литиеви соли, метотрексат, отводняващи (спиронолактон и фуроземид), АСЕ-инхибитори и други антихипертензивни лекарства (понижаващи кръвното налягане), лечение на подагра (пробенецид, сулфинпиразон). Рискът от кървене от стомашно-чревния тракт се повишава след едновременно приложение с глюкокортикостероиди или алкохол. Лекарства, намаляващи стомашната киселинност, Н2-6локери (ранитидин, циметидин) и антихолинергични средства, които се употребяват за лечение на стомашни заболявания (гастрит, язва) намаляват резорбцията на Ацетилин. Едновременното приемане с тетрациклинови антибиотици може да доведе до образуване на неразтворими комплекси, които не могат да бъдат усвоени от организма. С оглед предотвратяването на подобни взаимодействия е необходимо да се спазва интервал най-малко от 1-3 часа между приема на тези лекарства.
Прием на Ацетилин с храни и напитки:
По време на лечение с Ацетилин не се препоръчва употреба на алкохол, тъй като се повишава риска от стомашно кървене.
Бременност и кърмене:
Посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди употребата, на което и да е лекарство. Ацетилин не трябва да се прилага през последните 3 месеца на бременността, поради риск от кървене при майката и детето. През първите 6 месеца от бременността и по време на кърмене Ацетилин трябва да се прилага във възможно най-ниска доза и само след внимателна преценка на съотношението риск/полза и при строги показания. Ацетилсалициловата киселина преминава в майчината кърма, поради което се препоръчва преустановяване на кърменето при прием на продукта.
Шофиране и работа с машини:
Ацетилин не оказва влияние върху способността за шофиране и работа с машини.

3. КАК ДА ПРИЕМАТЕ АЦЕТИЛИН

Винаги приемайте Ацетилин точно както Ви е казал Вашият лекар. Ако не сте сигурни в нещо, попитайте Вашия лекар или фармацевт.
Приема се по време или след хранене с повече течности.
Възрастни - като обезболяващо и температуропонижаващо средство по 1-2 таблетки 3-4 пъти дневно. Като противосъсирващо средство - по 1/2 таблетка дневно.
Деца - по лекарско предписание.
Ако сте приели повече от необходимата доза Ацетилин
Могат да се появят някои от следните симптоми: гадене, повръщане, стомашни болки, световъртеж, главоболие, шум в ушите.
При предозиране или поява на нежелани лекарствени реакции е необходимо да се обърнете към лекуващия лекар или към най-близкото лечебно заведение!
Ако сте пропуснали да приемете Ацетилин
Не вземайте двойна доза, за да компенсирате пропуснатата. Ако имате някакви допълнителни въпроси, свързани с употребата на този продукт, моля попитайте Вашия лекар или фармацевт.

4. ВЪЗМОЖНИ НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ

Както всички лекарства, Ацетилин може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава. Рядко може да се наблюдават: реакции на свръхчувствителност (задух, кожни прояви); стомашни оплаквания (гадене, повръщане, стомашна болка); кървене от стомаха и червата, което в редки случаи може да доведе до анемия; удължаване на времето на кървене; провокиране на астматичен пристъп; намаляване броя на тромбоцитите.
По-продължителното приемане на високи дози може да се свърже с бъбречни увреждания; приемането на високи дози може да доведе до световъртеж, шум в ушите или язви на стомашно-чревния тракт със силно кървене.
Ако някоя от нежеланите лекарствени реакции стане сериозна или забележите други, неописани в тази листовка нежелани реакции, моля уведомете Вашия лекар или фармацевт.

5. КАК ДА СЪХРАНЯВАТЕ АЦЕТИЛИН
В оригиналната опаковка, на сухо и защитено от светлина място, при температура под 25°С. Съхранявайте на място, недостъпно за деца. Не използвайте Ацетилин след срока на годност, отбелязан върху опаковката. Срокът на годност отговаря на последния ден от посочения месец.
Лекарствата не трябва да се изхвърлят в канализацията или в контейнера за домашни отпадъци. Попитайте Вашия фармацевт как да унищожите ненужните Ви лекарства. Тези мерки ще спомогнат за опазване на околната среда.

6. ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ
Какво съдържа Ацетилин
• Активното вещество е: ацетилсалицилова киселина 500 мг в една таблетка.
• Другите съставки са: целулоза, микрокристална; натриев нишестен гликолат, силициев диоксид, колоиден безводен; магнезиев стеарат.
Как изглежда Ацетилин и какво съдържа опаковката
Кръгли, плоски, бели таблетки с фасета и делителна черта, с диаметър 13 мм. 10 таблетки в блистер от РVС/алуминиево фолио, по 2 блистера в картонена кутия, заедно с листовка.
100 таблетки в банка от полипропилен.

Изтеглете листовката
 



Продуктови сайтове: